КЕРУВАННЯ АВТО У НЕТВЕРЕЗОМУ СТАНІ: РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ ТА СТАТИСТИКА

1. МАКСИМУМ 0,2 ПРОМІЛЕ. 74% УКРАЇНСЬКИХ ВОДІЇВ ПАМ'ЯТАЮТЬ, ЯКА КІЛЬКІСТЬ АЛКОГОЛЮ В КРОВІ ПРИПУСТИМА ПРИ КЕРУВАННІ АВТОМОБІЛЕМ

Напередодні новорічних свят українські водії-користувачі Інтернету пройшли онлайн-тестування на знання правил, що обмежують керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Результати тесту показали:

• 74% опитаних пам'ятають, що припустимий рівень алкоголю в крові при керуванні автомобілем – не більше 0,2 проміле.

• Майже 25% водіїв не знають, що огляд на стан алкогольного сп'яніння може проводитися як поліцейськими на місці зупинки авто за участю двох свідків, так і лікарем медзакладу, які пройшли спеціальну підготовку.

• 13% опитаних не змогли назвати всі процедури, які зобов'язаний виконати представник поліції під час перевірки рівня алкоголю, а саме: проінформувати водія про порядок застосування спеціального технічного засобу для перевірки рівня алкоголю в крові; залучити до перевірки двох свідків, у неупередженості яких немає сумнівів; на вимогу водія надати сертифікат відповідності та свідоцтво про перевірку вимірювальної техніки.

• 87% українців, які брали участь в опитуванні, обізнані, що водій може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, передачу авто іншій людині в стані сп'яніння, а також за відмову проходити огляд.

• 76% українців знають, що керування в стані алкогольного сп'яніння загрожує штрафом від 10 200 до 40 800 грн з позбавленням права керування авто на термін від року до десяти років (залежно від того, вперше чи ні фіксується порушення).

В онлайн-тестуванні, яке проводилося в рамках Національної інформаційної кампанії H-Road, ініційованої компанією «Хюндай Мотор Україна», взяли участь 2019 українців. Опитування показало, що загалом українські водії непогано знають правила, які стосуються вживання алкоголю за кермом, – майже 39% користувачів, які брали участь в опитуванні, набрали максимальний результат.

Організатори кампанії H-Road підкреслюють, що важливо не тільки знати правила, але й бездоганно їх виконувати. Перш ніж сідати за кермо, пам'ятайте, що ви несете відповідальність не тільки за власне життя, а й за безпеку оточуючих.

2. ЗА 11 МІСЯЦІВ 2017 РОКУ В УКРАЇНІ З ВИНИ НЕТВЕРЕЗИХ ВОДІЇВ ПОСТРАЖДАЛО 1520 ОСІБ

Згідно з інформацією Департаменту патрульної поліції України, за січень-листопад зафіксовано 8940 дорожньо-транспортних пригод (ДТП), у яких водії керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість, реакції, з них 1049 ДТП з потерпілими: 101 особа загинула та 1419 травмовано.

H-Road ще раз нагадує щодо небезпеки управління автомобілем у нетверезому стані. Це часто призводить до тяжких наслідків, у тому числі до летального результату.

3. ЗАХІДНА ПРАКТИКА

У Європі покарання за водіння в стані алкогольного сп'яніння ще жорсткіше, ніж в Україні. У сусідній Польщі, наприклад, якщо в крові виявлено від 0.2 до 0.5 проміле, передбачається штраф від 1 250 євро. У разі аварії сума штрафу збільшується вдвічі, а всі гроші підуть постраждалим. Якщо алкоголь у крові буде становити понад 0.5 проміле, справа дійде до суду з можливим арештом, а також позбавленням водійського посвідчення на термін від 3 до 15 років. Після закінчення цього періоду в автомобіль порушника має бути встановлений «алкогольний замок» – пристрій, який аналізує дихання водія та блокує транспортний засіб, якщо вміст алкоголю у видихуваному повітрі перевищить 0,1 мг. спирту на 1 куб. дм.

У Данії сума штрафу дорівнює заробітку водія напідпитку, помноженому на коефіцієнт алкоголю, який покаже прилад, при рівні алкоголю в крові менше 2.0 проміле, в іншому випадку – позбавлення прав строком від півроку до року. Якщо ж водія зловлять тричі протягом трьох років, йому загрожує тюремне ув'язнення до 10 років, а також конфіскація автомобіля.

У Великобританії граничний вміст алкоголю в крові водія – 0,8 проміле. Досить високий показник, проте його перевищення карається дуже жорстко – штраф у 5000 фунтів, позбавлення прав на рік, а також, за деяких обставин, і тюремне ув'язнення на півроку. Якщо ж водій став учасником смертельного ДТП, йому загрожує 14 років в'язниці, необмежений штраф, а також вилучення прав на 2 роки.

Кампанія H-Road закликає українців проявляти особисту відповідальність і не дозволяти собі сідати за кермо після вживання алкоголю навіть у мінімальних кількостях. Самопочуття водія безпосередньо впливає на швидкість і адекватність реакції, ступінь контролю над автомобілем і, в кінцевому підсумку, безпеку на дорозі.

4. СОЦІАЛЬНА ІНІЦІАТИВА H-ROAD

Своїми інформаційними активностями проект H-Road прагне до формування в Україні такого автомобільного співтовариства, у якому водії відповідально дотримуються правил і ставляться з повагою до всіх учасників дорожнього руху. Принципова відмова від керування в нетверезому стані безсумнівно зробить українські дороги більш безпечним місцем.

Не менш важливі й правила, що зачіпають інтереси інших людей – такі як заборона паркування на місцях для людей з інвалідністю. Для того, щоб ще раз звернути увагу на високу соціальну значущість цього правила, у рамках проекту було створено інформаційно-освітній відеоролик за участю Патрульної поліції України. На жаль, незважаючи на значне збільшення штрафу, багато водіїв усе ще нехтують необхідністю залишати місця для інвалідів вакантними. Лише за одну годину експерименту, поставленого під час зйомки на парковці одного з супермаркетів, було зафіксовано біля 20 порушників. У листопаді 2017 року правоохоронні органи зареєстрували 1501 випадок порушення правил парковки, зупинки та стоянки ТЗ на місцях для людей з інвалідністю.

Партнери проекту