Батькам-водіям: як виховати з дитини відповідального водія

Невміння їздити технічно правильно у поєднанні з підлітковими амбіціями щороку стають причиною десяткам тисяч аварій за участю дітей віком до 18 років. Так, за даними Управління безпеки дорожнього руху, за перші 10 місяців 2016 року в Україні сталося 826 аварій з вини неповнолітніх. Левова доля трагічних випадків на дорозі припадає на час від 21:00 до 06:00, коли батькам автомобіль не потрібен і діти мають до нього доступ. Ми зібрали кілька порад щодо того, що ви як батьки можете зробити, аби ваша дитина не поповнила статистику аварій і стала майстерним водієм.

1. Станьте взірцем. Для дітей батьки — головне джерело моделей поведінки та приклад наслідування, тому, перш за все, ви самі повинні бути обережним та вмілим водієм. Навіть якщо ваш малюк ще грається машинками вдома на килимі, він дуже добре засвоює реакцію тата і мами на конкретні дії. Коли ви за кермом, а дитина на задньому сидінні, будьте зосереджені на дорозі і не здійснюйте заборонених дорожніх прийомів. Не вдавайтесь до крику чи жестикулярного вираження невдоволення — по-перше, вони не допоможуть, по-друге, діти запам’ятовують такі ситуації краще, ніж вам здається.

2. Створіть сприятливе середовище для навчання. Поставтесь відповідально до дитячого бажання кермувати. Коли вперше про це почуєте, ставте автомобільне питання на особистий контроль. За статистикою, наприклад, підлітки удвічі частіше використовують за кермом пасок безпеки, якщо батьки активно беруть участь у навчанні юного водія. Варто створити систему стримувань та заохочень: якщо дочка чи син уважні та обережні за кермом, можна дозволити проїхати трохи довший відрізок дороги наступного разу. Коли ж помітите ігнорування знаків чи регресію у процесі навчання, реагуйте відповідно.

3. Будьте поряд. До того, як молода особа вперше сяде на місце водія, впевніться, що вона має достатній досвід споглядання за вашою їздою. Така отримана з практики теорія дозволить майбутньому водієві відчувати темп руху на конкретних ділянках дороги та акцентувати увагу на конкретних знаках. Якщо через роботу та втому ви не можете проводити такі тренінги в будні, домовтесь на вихідні, важливо — не ігнорувати бажання підлітка. До того ж, в суботу на неділю дороги менш завантажені.

4. Спілкуйтесь правильно. Перші уроки кермування зазвичай припадають на найскладніший для сімейної комунікації вік дитини. Пам’ятайте, що ви доросла людина, якою і ваша дитина стане одного разу, а от вам повертатись до підліткового характеру у розмові зовсім не обов’язково. Не підвищуйте голос, навіть якщо юний водій зробив грубу помилку або не діяв на дорозі так, як ви хотіли б. Найкраще — зупинитись у дозволеному місці і розібрати невдалий момент, стримано і аргументовано пояснивши дитині вади кермування. Ставши вчителями, не забувайте бути водіями і батьками.

5. Дорога завжди різна. Зважайте на те, що знання одного маршруту не завжди робить водія професіоналом. Потурбуйтесь, аби підліток повправлявся на різних типах доріг: з різним покриттям, з різною щільністю руху, з різною кількістю смуг, тощо. Не забудьте про уроки «зимнього кермування», про міжсезонні небезпеки, що приховує дорога, та інші пазли водійського досвіду. Пам’ятайте більшість аварій стається у темний час доби, тому забезпечте майбутнього кермувальника необхідними навичками нічної їзди. Ознайомте вашу дитину з особливостями керування автівкою в дощову погоду і, особливо, в туман.

6. Ґаджети. Зважте на те, що для молодшого покоління смартфони та інші мобільні аксесуари більш значима частина життя, ніж для вас. Окремою статтею у вашому договорі з підлітком-водієм пропишіть: «Жодних ґаджетів під час кермування». Експериментальні дослідження вказують на те, що під час телефонної розмови пильність водія падає до рівня 70-річного дідуся. Однак сучасна молодь навіть не розмовляє телефоном — підлітки читають з дисплея, що повністю забирає їх увагу. Тому це правило повинне набути для вашого чада статус «золотого».

Батьки повинні розуміти, що досвід — це не просто ПДР, це те, що дозволяє передбачати неочікувані маневри шалених водіїв на дорозі, запам’ятати місця біля шкіл, де діти люблять перебігати дорогу, навіть якщо там немає зебри, дає змогу зрозуміти, що можливість прискоритись не завжди варта того, аби нею скористатись. Якщо ви маєте такий досвід, передайте його дитині в цілісності.

Партнери проекту