Фокус на дорозі: як сконцентруватися за кермом

Після перших кількох місяців кермування водії звикають до авто як засобу пересування і втрачають пильність, яка притаманна новачкам. Звісно, цей період є найважливішим для водія, оскільки протягом нього формується характер кермування і стиль поведінки на дорозі. Згодом салон стає другим домом для автовласника — в машині з’являються додаткові аксесуари, диски чи флешка з улюбленими піснями та інші елементи дорожнього побуту, що можуть відволікати під час руху. Ми підготували для вас кілька порад щодо того, як концентруватись на дорозі, використовуючи салонний мікропобут на вашу користь.

1. Музика. Дехто радить вимикати радіо та програвач під час руху, а дехто навпаки рекомендує слухати знайомі композиції в дорозі. Кожен водій повинен вирішити сам, допомагає йому музика у кермуванні чи перешкоджає зосередженню уваги. Тим, хто обирає музичний супровід, важливо пам’ятати про три речі: а) ви повинні вміти навпомацки знаходити потрібну радіостанцію чи перемикач треків; б) не закривайтесь звуковою завісою: після зору слух — найважливіше чуття водія, що допомагає орієнтуватись у дорожній ситуації; в) етична сторона медалі: вмикайте музику для себе, бо навіть найпотужніша аудіосистема із сабвуфером не здатна змусити людей навколо поділяти ваші музичні смаки.

2. Ґаджети. Кермування — це той випадок, коли із синдромом Цезаря треба боротись. Ви за кермом, отже, вже робите одну справу, в якій дорога рідко пробачає помилки. Тож уникайте телефонних розмов, а тим більше — друку повідомлень. Якщо розмова справді життєво важлива, зупиніться на узбіччі, договоріть, а тоді сконцентруйте увагу на трасі. Коли ви й справді ділова людина і вам потрібно бути на зв’язку, купіть Bluetooth-гарнітуру (hands-free). Якщо й друк повідомлень часто не може почекати, встановіть на смартфон додаток для голосового вводу текстових повідомлень (часто виробники інтегрують подібні функції в стартове програмне забезпечення).

3. Температура. Якщо знизити температурний рівень у салоні на два градуси від звичного, ви будете стабільно бадьорими та сконцентрованими. Такий варіант підходить для довготривалих поїздок з монотонним пейзажем за вікном. Але не робіть клімат у салоні надто холодним — це може навпаки призвести до втоми та зниження концентрації.

4. Слідкуйте за дорогою. Поки ви за кермом, ваш Всесвіт складається із знаків, написів, розмітки та автомобілів, які ділять з вами дорогу. Будьте обачні, адже не завжди певний знак означає, що водій буде його дотримуватися, — покладайтесь на себе. Пам’ятайте, що навіть звичний маршрут може змінитись до невпізнаваності за одну ніч: впаде дерево, чи комунальні служби вирішать замінити водопровідні труби. Їдьте, як вперше.

5. Жуйка. Британська школа кермування провела дослідження із лабораторним експериментом, в ході якого виявилось, що люди, які жують жуйку в дорозі, більш сконцентровані за кермом і роблять значно менше помилок, ніж ті автовласники, які не мають в роті жуйки. Хтозна, чи такий неординарний метод зосередження можна назвати ефективним. Але що заважає вам спробувати?

6. Не їжте за кермом. Навіть в авто не заливають пальне на ходу. Візьміть за звичку зупинятись і повноцінно обідати. По-перше, це, як і сон, необхідно вашому організму, а по-друге, це одна з тих справ, яка вимушує вас залишити на кермі лише одну руку. До того ж, кожен автовласник дбає про чистоту свого салону, тому намагається бути обережним під час їжі, а це неабияк знижує рівень уваги до дорожньої ситуації. З напоями ще складніше: коли ви підносите до рота пляшку чи термокружку, вам доводиться закидати голову догори, і що менше напою залишається, то вище задирається голова. Так ви втрачаєте зоровий контакт з дорогою. Це лише основні поради водіям. Насправді їх набагато більше: не клеїти на лобове скло безліч наліпок, що можуть заважати огляду дороги, не вішати величезних іграшок на центральне дзеркало заднього виду, не з’ясовувати стосунки за кермом, тощо. Більшість інструментів для фокусування уваги ви створюєте для себе самі, але завжди пам’ятайте — руки — на кермо, очі — на дорогу.

Партнери проекту