10 правил нічної їзди, що збережуть вас і ваше авто неушкодженими

Більше половини смертельних ДТП припадає на темний час доби. Причини зрозумілі: обмежений радіус видимості дороги та високий рівень втоми водіїв. Найбезпечнішим варіантом буде уникання нічних поїздок, однак не завжди можна собі це дозволити. Ми приготували кілька порад для тих, хто не може чекати, поки зійде сонце.

1. Подбайте про світло. Фари автомобіля — ваші очі в темну пору, тому перевіряйте їх стан час від часу. Особливо це стосується фар із пластиковими лінзами, які з роками тьмяніють і знижують рівень освітлення. Вміло перемикайте ближнє і дальнє світло, щоб не засліплювати водіїв на зустрічній смузі. Окрема тема – чистота фар. Забудьте про лінощі, якщо побували на грунтовій заміській дорозі а то й ще у процесі поїздок протирайте фари, якщо вони забруднилися. З настанням вечора, ще й під час сезону скороченого світлового дня чистота фар – критичний показник безпечної поїздки чи подорожі. Не варто покладатися лише на власний зір. Тримайте під контролем пильність погляду і чистоту фар!

2. Вечірній час. Якщо ваша поїздка припала на закінчення дня, наприклад, ви повертаєтесь з роботи о цій порі, будьте обачні. В цьому випадку ви звикаєте до поступової зміни рівня освітлення і згодом можете помітити, що їдете майже в повній темноті. Проблема тут в тому, що деякі водії вже ввімкнули фари, і їх авто стали маркерами на вечірній дорозі. Ваше авто стає непомітним, а ймовірність ДТП зростає. Тому не бійтесь вмикати світло надто рано.

3. Фокус. Не дивіться прямо на світло зустрічних автівок: по-перше, це може засліпити вас і спричинити ДТП, по-друге, після того, як розминетесь, ви щонайменше секунду бачитимете все темнішим, що може дезорієнтувати. Зір водія повинен бути сфокусований на тій ділянці дорозі, якої сягає світло ваших фар.

4. Панель приладів. Ще одна оптична пастка схована прямо у салоні автомобіля. Переключаючи зір з дороги на спідометр та інші світлові покажчики всередині авто, ви можете втратити пильність. Світло, що потрапило у зіницю зі спідометра (скажімо, після кинутого погляду на люмінесцентну стрілку спідометра), лишається на долю секунди в зоровій пам’яті, а тому може накластись на наступне зображення і замінити собою розмежувальну лінію на дорозі.

5. Зберігайте свідомість у бадьорому стані. Якщо день був важким, перед тривалою нічною поїздкою краще випити кави, а в дорозі слухати радіо (ще краще — слухати знайомі пісні). Для тих, хто їде з сім’єю або просто пасажирами, найкраще — не припиняти розмовляти, коли відчуваєте, що можете заснути. Тим, хто їде сам і розуміє, що більше не може піднімати повіки, варто зупинитись і виспатись незалежно від того, що або хто чекає вас у пункті Б. У разі ДТП це може виявитись не таким вже й важливим.

6. Окуляри. Деякі водії борються із дальнім зустрічним світлом, одягаючи окуляри із жовтуватими чи синюватими скельцями. Це правда, що вони зменшують контрастність, однак, і рівень загальної видимості знижується. Пам’ятайте, що ваші очі — найдосконаліший оптичний інструмент, якщо фокусуватись на правильних об’єктах. Якщо ж ви носите окуляри за порадою лікаря, подбайте, щоб вони мали антиблікове покриття, яке не пропускає світлові рефлекси.

7. Туманні перспективи. Туман зазвичай висить над дорожнім покриттям на висоті щонайменше 40-50 см, тому треба направити протитуманні фари вниз. Інакше — світло буде просто губитись в гущі туману, що вночі є вдвічі небезпечнішим, ніж у денний час.

8. Остерігайтесь п’яних і стритрейсерів. Ніч у місті — ідеальний час для тих, хто встиг щось відсвяткувати або планує випробувати своє авто на майже знерухомленій трасі. Рецепт для убезпечення водіїв один: а) тримайтесь правого боку настільки, наскільки можливо; б) зменшіть швидкість, якщо бачите неадекватну їзду на зустрічній смузі (сила лобового зіткнення дорівнює сумі швидкостей двох авто); в) не засліплюйте п’яних водіїв — якщо розпізнаєте п’яну манеру їзди, ввімкніть ближнє світло раніше, ніж зазвичай.

9. Дзеркальна чистота. Протирайте бокові зовнішні дзеркала час від часу, а що ще важливіше — не забувайте в них періодично зазирати. Відносна свобода на нічній дорозі провокує неочікувані обгони, тому варто бачити ситуацію навколо авто з усіх сторін.

10. Не забувайте про звірів. В нічний час у тварин різного калібру з’являються невідкладні справи, власне, як і у вас, раз ви опинились на нічній трасі. У місті це зазвичай собаки, коти, їжаки, а на лісових відрізках дороги можуть зустрітись і більші представники царства тварин. Лосі, дикі кабани та олені не знайомі з ПДР і можуть переходити дорогу не дише там, де ділянку позначено відповідним знаком. Будьте уважними і добрими водіями.

Партнери проекту