Ввічливість на дорозі: як стати хорошим водієм, не перестаючи бути хорошою людиною

Всім без винятку водіям знайомі ситуації на дорозі, коли учасники дорожнього руху проявляють не найкращі риси свого характеру. Це може бути звичайне порушення ПДР, що провокує небезпечні моменти для інших водіїв, або інші прояви водійської «майстерності»: різкий старт, маневрування, проліт перед пішоходами на зебрі, тощо. Не менш показовим є спілкування автовласника — від невербальних і непристойних жестів під час руху до міжособистісної бесіди між водіями в конфліктній ситуації. Ми приготували для вас кілька простих порад, які знадобляться на дорозі кожному.

1. Рівність учасників руху. Не забувайте, що і велосипедист, і пішохід, і тракторист — мають повне право розділяти з вами дорогу. Їм, як і вам кудись треба потрапити, щось встигнути зробити. На дорозі ви з ними відрізняєтесь лише засобом пересування. Навряд чи хтось зможе колись визначити, чия поїздка найважливіша, тому намагайтесь зрозуміти кожного водія.

2. Не перестрибуйте чергу. Знаходячись у заторі не намагайтесь підрізати сусідів збоку, аби викроїти місце для вашого авто. Робити це варто лише тоді, коли вам треба звільнити дорогу для карети швидкої допомоги, — тут мова йде не про ввічливість, а про людське життя. В решті випадків будьте терпеливими і в той же час не втрачайте пильності та слідкуйте за рухом вашої черги.

3. Світлофор. Часто водії вважають, жовте світло на світлофорі — це портал між червоним і зеленим, який натякає на прискорення до того, як він закриється. Насправді ж, «колір готовності» просить вас починати гальмувати, якщо далі горітиме червоне, та налаштуватись на рух, якщо за жовтим увімкнеться зелене світло. У кожного водія цей умовний рефлекс повинен спрацьовувати безвідмовно, навіть якщо ваше авто єдине на дорозі.

4. Паркуйтесь правильно. Паркуючись, займайте рівно одне місце, адже варто враховувати не лише припарковані автівки, а й ті, яким вільне місце ще може знадобитись. Ставте авто у дозволеному місці і не перешкоджайте виїзду транспорту. Не лишайте авто перед входом в під’їзд і не заїжджайте на тротуар або дитячий майданчик. Якщо ви не бачите таблички «Не паркуватись», вивішену власниками магазину чи жителями будинку, не варто створювати прецедент для її появи.

5. Шосе. Тут все просто — поважайте водія попереду, лишаючи йому достатньо місця на випадок екстренного гальмування. Якщо бачите автівку, яка рухається швидше, звільніть «швидку» смугу. Якщо ви і є водій «швидшого» авто, не нервуйте і подайте сигнал.

6. Зебра. Звісно, є такі людні пішохідні переходи, що стоячи перед ними можна постаріти. Однак, більшість зебр дозволяють водіям за кілька секунд перечекати рух пішоходів і продовжити поїздку. Пам’ятайте, що ви маєте перевагу у вигляді металевого каркасу авто, крім того, витратите на дорогу значно менше часу, ніж люди, яких ви бачите на зебрі. До того ж, як тільки ви вийдете з авто, ви самі стаєте пішоходом.

7. Не смітіть. Це стосується не лише тих випадків, коли на ходу з вікна автомобіля викидають пляшки, пакети чи недопалки, які часто потрапляють на капот або у лобове скло авто, що їде трохи позаду на сусідній смузі. Культура водіння передбачає демонстрацію гарних манер і культивацію загальнолюдських цінностей. Зважайте на те, що автівка не лише дозволяє взяти все необхідне і навіть більше на пікнік, але й дає вам можливість легко забрати з собою сміття.

Найкращий водій той, якого на дорозі не помічаєш, тому часто водії зі стажем — найбільш передбачувані учасники дорожнього руху. Дотримання ПДР, уважність і терплячість — головні стовпи культури водіння, які роблять з вас ввічливого водія.

Партнери проекту